Det är sällan jag har med mig kameran när jag går till affären för att inhandla förnödenheter. Det händer dock och så var fallet den här kvällen. Jag tänker inte göra reklam, men ni som bor i Nyköping vet nog vart stegen bar.
Varför kameran, tänker ni?
Jo, därför att på väg hem från jobbet kunde man ana att kvällshimmelen skulle bli så där vacker som den kan vara under denna tid på året. Lite småkyligt, utan att vara smällkallt. Det blev som jag hoppades.
Något stativ var inte att tänka på. Så bilderna är därför handtagna med ett högt ISO-värde inställt. Bättre att komma hem med lite brusiga bilder än oskarpa.
Ni kanske räknat ut vart stegen tog mig. Bilden nedan kanske inte hjälper er som fortfarande funderar på traven…
…men nu börjar ni nog hitta rätt i era gissningar. Vänder mig fortfarande till er från Nyköping. Lite gratisreklam blir det trots allt, fast mest för att skylten gjorde sig bra mot himlen bakom.
Strax efter denna vy var det dags att passera genom tunneln som tar en till det köpcentrum och den butik där vi ofta gör våra inköp.
Härliga bilder.
GillaGilla