Lindbacke, ni har hört namnet förut. Bl.a. i det förra inlägget. Då visades naturreservatet upp i svartvita bilder. Här är det lite mer färgglatt.
Ett återbesök på Lindbacke. Den gången passerades naturreservatet där ett tunt, mycket tunt, snötäcke låg över marken.
Den här gången gjordes ett besök uppe på krönet till denna välbesökta och populära plats. All snö är nu borta. Dock kunde man i fjärran se den snötäckta slalombacken vid Ryssbergen där eldsjälar gör allt för att hålla snötäcket intakt.
En ganska kylig kväll. Kanske inte temperaturmässigt, men en snålblåst uppe på de kala kullarna bet rejält i kinderna och gjorde fingrarna stela. Som tur var hade jag stativet med mig och en fjärrutlösare som underlättade det hela.
Man har lovat nederbörd i natt och när jag stod där drog allt tätare moln in från nordväst.
Det var inte bara för kylans skull jag gladdes över att ha kameran fastmonterat på stativet. Blåsten gjorde det svårt att få till bilderna utan att kameran skakade till emellanåt. Att fota med långa slutartider kan vara vanskligt. Trots stativet fick jag kassera ett antal bilder som blev för suddiga för att använda. Jag fick hålla fast stativet med ena handen samtidigt som jag knäppte av bilderna med hjälp av fjärrutlösaren. På så vis behövde jag inte kassera samtliga.
På väg nedför de vindpinade kullarna kunde jag inte låta bli att ta en bild över delar av den lite äldre bebyggelsen i Nyköping som kan skådas från Lindbacke.
Utan minsta tvekan så gillar jag den här serien betydligt bättre än den svartvita. Sista bilden får mig att drömma om en storstad ”by night”. Vattentornet längst bak liksom ”vakar över” staden. En fantastiskt fin bild:-)
GillaGilla
Kanske inte den bästa och mest intressanta vyn över Nyköping, men en stad ”by night” har alltid något visst över sig.
GillaGilla