Det 37:e inlägget med bilder som inte fick plats är här. Den här gången med någon som försöker fly ljuset, något som skymmer ljuset, något skrumpet och så något kapitalt misslyckat.
Jag stötte på en av de hägrar som håller till vid Nyköpingsån under en kvällspromenad. Han/hon stod vid en liten lampa i ett annars kompakt mörker. Innan jag hann ställa in kameran så flög den rätt ut i mörkret och bara dess karaktäristiska läte vittnade om dess närvaro.
Så var det detta med vackra himlar. Jag satt en kväll i vardagsrummet och såg hur himlen sakta men säkert intog en brinnande färg bakom träden. Orkade inte gå ut, så det blev en bild genom fönstret.
Så några äpplen från dalarna som vägrade följa med när kompisarna i trädet blev till must.
Så det kompletta misslyckande som ibland blir till något riktigt bra. Här råkade jag komma åt avtryckarknappen när jag tog bort kameran från stativet.
Gillar!
Hägerns karakteristiska profil syns. Dom är hopplösa .. flyger alltid innan jag hinner ta en bild. Troligen för att jag har en hund med mig.
Alltså … bilden från vardagsrummet! Wow! Skulle kunna vara en tavla. Äpplena kommer nog att bli mat åt koltrastarna och den nedersta bilden blev häftig.
GillaGilla
Vi hade en häger i Nyköpingsån som var fotogenetisk. Han eller om det var en hon kunde sitta länge och det utnyttjades av stans alla hobbyfotografer. De som idag härjar i samma område tar till flykten så fort någon närmar sig.
GillaGilla
Det är härligt med de där kvällsförställningarna där man sitter på första parkett och följer himlens skådespel. Förvånad varje gång hur fort det går. Snyggt silhuettfoto med starka färger.
GillaGilla
Idag såg vi en fantastisk himmel på vägen hem från jobbet. En himmel som speglade sig i vattnet. Finare tavla har jag sällan skådat och vad sker? Jo, man sitter i bilen utan alla möjligheter att ta en bild.
GillaGillad av 1 person
Sista bilden är min favo! Just totalt ”misslyckade” bilder kan erbjuda det där lilla extra, som här.
Hägern fick jag förstora upp för att se att det van en häger. Å den brinnande himlen är WOW.
GillaGilla
Ja, tänk vad ett misslyckande kan skapa reaktioner. Jag är benägen att hålla med dig.
GillaGilla
Så fina bilder!
GillaGilla
Tack Louise 🙂
GillaGillad av 1 person