Frågan är befogad. ”Vi” i det här fallet är djuren, så jag gör mig till talesperson för de som själva inte kan tala.
Som född och uppvuxen på landsbygden är man van att se diverse djur i närheten av bebyggelsen. Som stadsbo känns det lite fjärran att se dem inpå knutarna.
I Nyköping där jag numera bor har jag mött både harar och bävrar på min vandring till och från olika mål. Jag har på avstånd sett en älg i utkanten av miljonprogramsområdet vi bodde i under några år. Jag var på väg att köra på en räv som sprang över vägen i en av stans bostadsområden. Det kanske märkligaste mötet med våra vänner djuren var ändå rådjuret som jag mötte i centrala Nyköping när jag för ett antal år sedan var på väg gåendes till min arbetsplats. Den vände och sprang gatan ned och försvann bakom ett av husen. Hur och varför den hittat dit får jag aldrig svar på.
Vi människor tar oss friheten att hugga ned skog och gräva upp åkermark i vår strävan efter nya bostads- och industriområden, samt nya och stela köpcentrum. Frågan är öppen. Vart ska djuren ta vägen när vi tränger undan dem allt mer?
Nu bor vi i utkanten av Nyköping. Jag har inte sett varken rådjur eller älgar i närheten. Däremot en fasan som höll till nära vår radhuslänga. Kaniner, harar och så det senaste tillskottet.
De senaste månaderna har den lilla ekorren hållit till i träden intill en av våra grannars tomter. Vi tror den bor i eller under träd- och busksamlingen vid tomtgränsen, men vet inte varifrån den ursprungligen kom. Fast som många andra djur i våra skogar har också denna lilla gynnare tvingats hitta nya jaktmarker och boplatser.
Man kan nästan ana på bilden att han/hon vill säga. ”Ja, men vart ska jag ta vägen?”
I mitt bostadsområde finns det knappast älgar, men vi har ett rådjur och en hare samt några ekorrar på andra sidan. Sedan hade vi till och med en räv i grannområdet. Så än så länge så… Men självklart kan man undra vilka konsekvenser allt skövlandet av skogen kommer att ha.
Bilden på lilla söta Kurre är sååååå fin:-)
GillaGilla
Ja, någonstans måste skogarnas djur ta vägen. Oavsett om det är älgar, ekorrar eller mindre arter.
GillaGilla
Och ändå är 69% av vår mark skogsmark, medan den bebyggda delen är 3%. Men det är sant att åkermarken har minskat. Och kalhyggena är många. Hos oss på torpet är det tyvärr så att vissa djur invaderar, vi ser med bävan emot att komma till landet igen, förra våren var hela nedre tomten totalt förstörd av vildsvinsmarodörerna och likadant på hösten. Annars är vi glada åt grävlingen, räven, ekorrarna och rådjuren, fast de senare ju borde kunna hitta föda i omgivande skogar och låta bli våra hallonplantor. I stan har vi haren som trädgårdsmästare, den har nu bestämt sig för att det gamla vita vinbäret behöver tuktas. Även här har vi gott om omgivande skogar, men många djur luktar till sig godsaker i trädgårdarna, ett år blev jag av med alla tulpaner. Söt bild på den näpna ekorren!
GillaGillad av 1 person
Vi har problem med både harar och rådjur som tar sig in i trädgårdar där de livnär sig på det som växer.
Vildsvin är en plåga. Vi som vandrar mycket i skog och mark ser ofta spår efter deras framfart, men än så länge har vi inte stött på några.
GillaGillad av 1 person
Helt underbar bild på lille ekorren!
Här finns både harar och rådjur bara 100m bort. I trädgården brukar både ekorre och igelkott synas till. Önskar dig en trevlig helg!
GillaGillad av 1 person
Det är söta de små liven. Vi brukar ha en igelkott i vår lilla trädgård. Vi tror den övervintrar i en hålighet under huset. Ett säkert vårtecken när den dyker upp.
GillaGilla