Temperaturen ligger nu under nollan och meteorologerna lovar ett ännu kyligare väder i veckan. Lite snålblåst på det får kinderna att rodna och fingrarna att frysa. Kroppen har ännu inte vant sig vid vinterkylan. Då är det skönt att kura lite i värmen.
Visst är det en mysfaktor när ljusen tänds, rummen lyses upp i ett varmt sken och när mörkret sänker sig utanför fönstret.
När det lackar mot jul och doften från stearin blandas med doften från nyinköpta hyacinter, då myser man ganska gott i hemmets lugna vrå. På det lite glögg och pepparkakor framför TV:n och man mår ganska gott.
Vi har precis passerat 2:a advent och givetvis glömde jag tända ljus nummer två innan bilden togs.
Lägenheten pryds också av saker man bara plockar fram i december, som sedan plockas ned och glöms i källan under elva månader. Den här fick vi för något år sedan i syfte att pryda tuja-busken intill vår entrédörr, men den blev lite för tung, så nu står den uppe på hörnskåpet i vårt vardagsrum. Den gör sig nästan bättre där.
Vi kurar vidare några månader och hoppas på en vinter där man åtminstone kan få några dagar med vykortsliknande scener.