13 kommentarer på “Frostigt

  1. Garagelängorna blev väldigt fina på bild tycker jag och säkert i verkligheten också. De frostnupna motiven är sagolikt vackra. Älskar bilderna på nyponen. Bedårande!
    Trevlig helg!

    Gillad av 1 person

  2. Du har visat de fina garagelängorna förut och det känns tråkigt om dom skulle försvinna. Vägen ser idyllisk ut, svårt att tänka att det breder ut sig ett industriområde till höger i bild. Men så är det tyvärr på många platser. Hur som helst, härliga och stämningsfulla rimfrostbilder!

    Gilla

    • Tack. Garagen var 26 till antal, men några har rivits p.g.a. förfall och några är riktigt skamfilade. Däremot finns ett antal som är underhållna och används av sina ägare. Det har pratats om att flytta dessa, men vi får se.

      Gilla

  3. Den där taggfrosten är speciell och taggfrost på nypon är bara att älska, så fint! Men jag gillar hela frostserien,

    Gilla

  4. Otroligt vackra bilder, speciellt den med den röda bilen och det frostiga trädet som nästan ”begraver” huset.
    Sedan gillar jag garagen – så charmiga. Nyttjas dom fortfarande som garage? De borde rustas upp och bevaras, till och med K-märkas om du frågar mig alltså;-)
    Sedan gillar jag det taggiga staketet, grenarna och nyponen:-)

    Gilla

    • Garagen är k-märkta. En del av dem nyttjas och de är välskötta. Några är tyvärr risiga och stör helheten. Det sägs att de fina kan flyttas till annan plats, men det måste bekostas av de ägare som ärvt dem I generationer.

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s