Om man bor i utkanten av en stad som förtätas allt mer och som är dömd att förlora den charm som i decennier lockat och bedårat, finns tillfällen att ta bilder av den vackra natur som ikläder sig höstskrud.
Asfalt, betong och avgaser är inte min grej. Tack o lov har klåfingriga politiker svårt att hitta nya grönområden i vår direkta närhet som man kan ersätta med den moderna stadens ingredienser
Vår lilla förening ligger så till att det inte går att slå upp nya och fula huskroppar i vår direkta närhet. Motorvägen sätter stopp i ett väderstreck, befintliga fastigheter i två av de andra och i det fjärde står en nybyggd skola.
Just kring denna skola kan man idag hitta motiv som förgyller tillvaron för både elever och närboende. Den här vyn ses från skolan och bort mot vår förening.

Tar man sig runt skolan hittar man denna lilla gräsplätt mellan en parkeringsplats och den trafikerade leden ut mot E4:an.

Inte så mycket mer att orda om. Psst… Nämn inte detta inlägg för politikerna. De kanske i denna stund sitter på sina kontor och tittar efter lediga ytor på stadskartan över Nyköping.